Hírek: : Újraéled a fél évszázados legenda |
Újraéled a fél évszázados legenda
2010.04.27. 17:20
Újraéled a fél évszázados legenda 2010-04-22 12:20:35
Újraéled a félévszázados legenda: a Real-Eintracht döntő élő közvetítése!
Ötven éve lőtt négy gólt Puskás a BEK-döntőben
Május 18-án lesz fél évszázada annak, hogy Glasgow-ban lejátszották a napjainkban is minden idők legnagyobb klubmeccseként emlegetett Real Madrid-Eintracht Frankfurt (7:3) Bajnokok Ligája/(BEK)-döntőt. Azon a találkozón sorrendben ötödször lett Európa legjobbja a Real, rekordot jelentő tíz gól esett, és a hivatalos nézőszámot (127 621) sem múlták felül azóta sem. A finálé hőse a magyar Puskás Ferenc lett. Az akkor 33 esztendős magyar csatárzseni 2:1 után 27 perc alatt négy gólt lőtt, minden idők legpazarabb egyéni teljesítményét nyújtva ezzel a klubfutball történetében.
Magyarországon nem láthatták a meccset
A sors kegyetlen játéka, hogy ezt a 90 percet, amelyet Európa-szerte százmilliónyian izgultak végig a televíziók előtt, Magyarországon sem a rádió, sem a tv nem közvetítette, az emigráns Puskás Ferenc világsikerei kellemetlenek voltak a kommunista diktatúra számára, azokról nem volt szabad beszélni, írni, tudósítani. Szepesi György, a Magyar Rádió legendás riportere két év múlva, a Real Madrid-Benfica BEK-döntőről már tudósíthatott, de örök fájdalma, hogy kedvenc játékosa, Puskás Ferenc legnagyobb meccsét nem közvetíthette a magyar hallgatóknak. Szepesi ott volt a mikrofon előtt, amikor Puskás első válogatott meccsén első gólját lőtte 1945. augusztus 20-án a Fradi-pályán, az olimpiai döntőben Helsinkiben, a londoni 6:3 és Puskás visszahúzós gólja alkalmával a Wembley-ben, de éppen ezen a legendás kupadöntőn nem lehetett ott.
Szepesi és Hajdú B. közvetít
A FourFourTwo magazin most pótolja az ötvenéves mulasztást, és megteremti a lehetőségét annak, hogy végre elkészüljön a legendás döntő magyar kommentárja. Április 22-én, csütörtökön lesz a történelmi vetítés a budapesti Corvin mozi Kabos Gyula termében, s ez alkalmat nyújt arra, hogy a most 88 esztendős Szepesi György és a Bajnokok Ligája mai „magyar hangja” Hajdú B. István közösen tudósítsák a glasgow-i 7:3-at. Hallgatóság is lesz, hiszen a Budapest Honvéd futballakadémiájának növendékei és a felcsúti Puskás Akadémia játékosai, összesen mintegy kétszázan, kiegészülve más meghívottakkal, VIP-vendégekkel és érdeklődőkkel, megtöltik majd a történelmi eseménynek otthont adó mozitermet. A szervezők a civil szurkolókra is számítanak, amennyiben 16 óráig elfoglalják helyüket a Corvin moziban.
A 6:3 után a 7:3 is DVD-n
Az egyszeri alkalom élménye nem enyészik el, a csütörtökön rögzítendő felvétel ugyanis a mérkőzést megjelenítő DVD magyar hangja lesz egyben. A PUSKAS.COM Kft., amely két évvel ezelőtt megjelentette a 6:3 (azóta további három kiadást megért) felvételét DVD-n, most az UEFA-tól vásárolta meg a jogokat, és kiadja a 7:3 filmjét is eddig sohasem halhatott magyar közvetítéssel. A díszdobozos DVD az ötvenedik évfordulóra, május 18-ra kerül a boltokba az UEFA, a PUSKAS.COM, a magyar FourFourTwo magazin és a közreműködő labdarúgó-akadémiák jóvoltából 7:3 - Az Évszázad (másik) Mérkőzése címmel.
Az Aranylabdához nem volt elég
Nem elég, hogy Puskás négy gólt lőtt a BEK-döntőben, vezére volt a Real Madridnak a szeptemberi világkupa-finálén is. Az akkor először kiírt trófeáért Dél-Amerika és Európa legjobbja csapott össze, a győzelmet 5:1-es összesítéssel (0:0, 5:1) a Real szerezte meg az uruguayi Penarol ellen. A madridi mérkőzésen Puskás két gólt lőtt és két gólpasszt adott, úgy, hogy csapata már a 8. percben 3:0-ra vezetett, és a magyar sztár érte el a világkupa történetének első gólját a 2. percben. Ez a fenomenális teljesítmény sem volt azonban elég ahhoz, hogy Puskás 1960-ban elnyerje a France Football Aranylabdáját. A győztes Luis Suárez lett a Barcelonából, ami többek között azért, mert a magyar szavazó és más kelet-európai újságírók nem Puskásra adták voksukat. A választás akkor is úgy zajlott, mint ma: a France Football különböző országokban dolgozó vezető tudósítói leadták szavazatukat az általuk legjobbnak tartott öt játékosra, s ezeket a voksokat összesítették a párizsi szerkesztőségben. A népszabadságos Lukács László ötös listáján nem is szerepelt Puskás Ferenc neve…
|