Lapszemle
2010.05.17. 19:57
Lapszemle 2010-05-12 16:53:11
Tovább száguldunk az első hely felé TOP100-as listánkon. A pepsifoci.hu magyar foci legbefolyásosabb szereplőit bemutató sorozatának mai epizódjában a 9. helyezettről libbentjük fel a fátylat, a mai részben ismét egy klubtulajdonos a főszereplő.
George F. Hemingway, a Budapest Honvéd tulajdonosa
Talán a legaktívabb hazai klubtulajdonosról beszélünk az ő személyében, hiszen gyakorlatilag nincs olyan szegmense a hazai futballnak, ahol ne azért dolgozna, hogy jobbá tegye a magyar focit - tettekkel és szavakkal egyaránt.
Hemingway 2006 nyarán vásárolta meg a romokban heverő Bp. Honvédot. Saját bevallása szerint egy üzlettársa beszélte rá, önszántából nem tett volna ilyet. Az új tulajdonosnak a sajtóhírek szerint mintegy félmilliárd forintból sikerült konszolidálnia a klubot, de azóta is ő tartja fent a kispestieket, ami komoly áldozatvállalást jelent a részéről, de emellett joggal lehet büszke arra is, hogy villámgyorsan létrehozta a Bozsik-stadionon belül a Magyar Futball Akadémiát, melynek kialakítása jócskán meghaladta a 100 millió forintot.
Hiába azonban a rengeteg befektetett pénz, Hemingway eddig aligha kapott vissza annyit a futballtól, mint amit remélhetett. Van, aki úgy fogalmaz, hogy a befektetett és a visszakapott érték hányadosa elég rossz az esetében, az egyik legrosszabb a tulajdonosok között. Legfőképpen azért, mert az, hogy megmentett és életben tart egy klubot, a csapat drukkereinek egy részénél legfeljebb arra volt elég, hogy „hálából” rendszeresen megtalálják őt.
De őszintén szólva a csapat sem sokat adott vissza neki az elmúlt években a befektetésekből, bár a történet jól indult. Az együttes az első évben Magyar Kupa-győztes lett, kiléphetett a nemzetközi porondra, majd pedig fél szezonon át a bajnoki aranyéremért is harcban volt, ám végül látványosan visszaesett, igaz, a nemzetközi kupaszereplést így is elérte egy rosszul sikerült kupadöntő révén. A bajnokságban azóta sem talált tartósan magára a kispesti együttes, igaz, kupaspecialistaként tavaly ismét kiléphetett az európai kupaporondra. Az idei bajnokságban is sokáig a kiesés elől menekült az együttes, igaz, úgy tűnik, Massimo Morales Magyarországra csábításával nagyot húzott a tulajdonos, hiszen rendkívül stabil csapat formálódik az olasz mester keze alatt. Azt a kritikát ő is megkapta, hogy középszerű légiósokkal akar csapatot csinálni. Erre a következőképpen reagált:
- Sajnos ma Magyarországon nincs annyi játékos megfelelő áron, akit tudnánk használni, ezért szükséges légiósokat alkalmaznunk. Akik ezt kívülről kritizálják, azok egész egyszerűen nem értik meg ezt a problémát, és hogy sok év borzalmasan elhanyagolt utánpótlás-munkájának eredménye az, hogy ma nincs elég magyar focista. (...) Ha átgondolja, az MTK-s fiataloknak nyolc éve létesült az akadémia, Felcsút és a Magyar Futball Akadémia pedig három éve működik, ennyi idő alatt pedig nem lehet helyrehozni, felépíteni azt az utánpótlást, amit 20 év alatt majdnem teljesen tönkretettek.
Azt biztosan nem lehet mondani, hogy Hemingway csak beszélne az utánpótlásról, hiszen a Magyar Futball Akadémia létrehozása önmagáért beszél. A három éve létrejött intézmény gyorsan ért el szép sikereket, és okkal bízhat abban a kispesti közönség, hogy az akadémia szállítja majd a játékosokat az évek során a felnőtt csapatnak. Hemingway nemrégiben az új épületszárny átadásakor Orbán Viktort kérte meg arra, hogy nyissa meg az intézményt, aki ezekkel a szavakkal kommentálta akkor Hemingway tevékenységét:
- Nélküle ma egyikőnk sem állna itt. Ennek a sporttelepnek a helyén, ha ő nincs, minden bizonnyal ma lakópark van, ingatlan spekulánsok gyűjtötték volna be a hasznot, s a Jóisten tudja, mi minden szégyenletes dolog nem történt volna Puskás Ferenc és Bozsik József egykori sikerének helyszínén. Hogy ez nem így történt, azt Hemingway úrnak köszönhetjük, és még egyszer mondom: pártállásra, akadémiára és futballcsapat színre való tekintet nélkül mindannyian Magyarországon az ilyen embereknek hálásnak kell lennünk, hiszen megmentettek valamit. Valami olyasmit, amire jövőt lehet építeni.
Hemingway egyébként olyan ember, aki a legmagasabb körökkel is jól tartja a kapcsolatot, függetlenül attól, hogy melyik oldal van éppen hatalmon. Nem volt ez másként az előző évek során sem, és nincs ez másként most sem, hiszen remek viszonyt ápol a már említett Orbánnal, de emellett a kispesti VIP-páholy állandó vendége például az a Szíjjártó Péter is, aki az új kormányban tölt majd be fontos pozíciót (és nem mellékesen hatalmas Honvéd-drukker).
A Honvéd tulajdonosát az őt ismerők szerint egyetlen egy dolog vezérli: mindenkivel együttműködni, aki bármit is hajlandó tenni a Bp. Honvédért és a magyar futball fejlődéséért. Azokra, akik előbbre viszik a hazai labdarúgást, mindig lesz ideje és energiája, de ennek az ellenkezője is nagyon igaz: mindenkiről „megemlékezik”, aki szerinte kártékony munkát folytat a honi foci kapcsán. Ki is mondja, ha ilyesmivel találkozik, a pepsifoci.hu-n vezetett blogjában például rendszeresen ír olyan jelenségekről (például a sajtó kapcsán), amelyek szerinte csak ártanak labdarúgásunknak, és nem segítik azt.
A kispesti tulajdonos tehát nem csak a politikusokkal, hanem mindenkivel tárgyal, egyeztet, kapcsolatot ápol, aki szerinte tesz a magyar fociért. Befogadó, igyekszik megnézni azt, mások hogyan csinálják a dolgokat, de külföldi példákból is rengeteget próbál meghonosítani idehaza a klubja és a hazai futball kapcsán.
Korábban nagy álmát valósította meg, amikor többszöri nekifutásra sikerült létrehoznia a tulajdonosi tanácsot, melyben egy asztalhoz ült az összes profi klub tulajdonosa. Állítólag nagy eredménynek könyvelte el, hogy egy idő után több volt a hasznos, munkára fordított idő az üléseken, mint a hasztalan veszekedés. Szintén roppant aktív az NB I-es bizottság keretén belül is, aminek ő a vezetője.
Hemingway olyan tulajdonos, aki nem ragad le a saját klubja teendőinél, egyetemesen is próbálja minden cselekedetével a magyar foci érdekeit nézni. Szinte nincs olyan terület, amihez ne tenne hozzá valamit, amihez ő hozzátehet. Érdemes például megemlékezni arról, hogy ő volt az, aki először bedobta a blogjában a köztudatba Csányi Sándor nevét lehetséges MLSZ-elnökjelöltként. Később, az erre a célra létrehozott ad-hoc bizottság tagjaként sokat is tett azért, hogy a bankvezér igent mondjon a felkérésre, még ha időközben Hemingway távozott is a bizottságból, mert több dologban nem értett egyet az ötfős bizottságot elnöklő Helmeczy Lászlóval.
Ez csak egy volt a meglepőnek számító Hemingway-lépésekből, amelyekből akadt már jócskán, az általa képviselt ügyekben viszont mindig következetes maradt. Ilyen például az, hogy a pénzéből felújított Bozsik-stadionban abszolút rendpárti, állítása szerint soha nem fogja engedni, hogy egy felelőtlen kisebbség tönkretegye mások szórakozását. Azt vallja, mindenkire szükség van, aki Honvéd-drukker, de azokra nincs, akik jelenlétükkel, tevékenységükkel kárt okoznak a klubnak. Fura volt, hogy az évek során éppen azokkal voltak talán a leglátványosabb harcai, akiktől normális esetben a legtöbb hálát várhatta volna a piros-fekete egyesület megmentéséért.
Többen is talán eme jelenség miatt pedzegetik jó ideje, hogy kiszáll a Honvédból. Legutóbb a Nemzeti Sport írt arról, hogy angoloknak adja el a klubot, de ezt ő maga cáfolta. Az őt jól ismerők szerint Hemingway valóban nem szeretne kiszállni a felnőtt futballból, viszont partnereket folyamatosan keres. Ha lehet, magyarokat - ezt már ő írta meg saját blogjában. - Úgy látom, hogy ellentétben az elmúlt pár évvel, a jövőben kimondottan öröm lehet egy futballcsapat tulajdonosának vagy szurkolójának lenni. Tehát a magyar labdarúgás véleményem szerint mindenképpen egy felmenőben lévő üzletág, amelyet a következő kormány megbecsülni és segíteni fog. A Budapest Honvéd Puskás, Bozsik, és Détári klubja. De nem csak az övék, hanem a kispestieké, és azoké a magyar szurkolóké, akik szívükbe zárták csapatunkat. Nem keresem aktívan az eladás lehetőségét, de ha szóba jönne, feltétlenül egy magyar tulajdonú társaság felé szeretném a csapatot értékesíteni úgy, hogy magyar tulajdonban maradjon. Magyar származású amerikai üzletember vagyok. Természetesen semmi kifogásom a külföldi tőkével kapcsolatban, de úgy gondolom, hogy egy nemzeti ikonnak, mint a Honvédnak, jobb lenne, ha magyar tulajdonban maradna - írta jövőbeni szerepéről, amellyel jelezte, hűséges kíván maradni a Honvédhoz.
Ha már hűség: Hemingway egyik legfontosabb támasza az a Gács Pál, akivel a kezdetektől együtt dolgoznak, tőle mindig visszakapta azt, amit remélt, ezért is rendkívül bizalmas a viszonyuk. A kispesti tulajdonos, amellett, hogy az egyik legtöbbet ötletelő vezető, az egyik legaktívabb meccsre járó is. A futballt őszintén szereti - például alacsonyabb osztályban vezet is meccseket -, és ennek köszönhetően a felnőtt csapat mérkőzése nem kezdődhet nélküle (kivétel, amikor az USA-ban van), de ott van az utánpótlás-csapatok mérkőzéseinek többségén is, gyakran még idegenbe is elkíséri a tehetségeit, de egy NB I-es forduló során akár 3-4 stadionban is össze lehet vele futni.
Befolyása a magyar futballra:
Az őt ismerők szerint az elmúlt években még előfordult, hogy naivan csodálkozott rá olyan dolgokra, amiket előzetesen nem gondolt volna a magyar foci kapcsán. Az utóbbi időben azonban változott ezen a téren, már kevésbé tudnak neki meglepetést okozni, és ő is egyre jobban kiismeri a hazai futballviszonyokat. Az egyik legpatinásabb hazai klub, Puskás klubjának tulajdonosaként jelentős a befolyása (és a felelőssége is) a hazai focira. A magyar labdarúgás mindennapjaiért végzett munkája miatt még előkelőbb helyezés is megilletné ezen a listán, hiszen amint a fentiekből is kiderülhetett már, képes bárkivel összefogni, akivel jobb lehet a focink, és képes bárkivel konfrontálódni, aki szerinte kárt okoz. Hogy valamelyest esett listánkon, az elsősorban azért van, mert a Honvéd nem úgy szerepel, ahogy az ő általa vállalt befektetéssel kellene szerepelnie. Egy jó Honvéd első embereként még inkább dominálhatna a személye, elnézve ugyanakkor a Magyar Futball Akadémia folyamatos előrelépését, ennek gyorsan eljöhet az ideje.
Forrás: pepsifoci.hu
|