Hírek: : Akadémiások a klubhűségről |
Akadémiások a klubhűségről
2010.04.27. 18:20
Akadémiások a klubhűségről 2010-04-27 12:14:53
A napokban szép feladatot kaptak az akadémia tanulói. A fiúknak a klubhűségről kellett dolgozatot írniuk. A sok jó írás közül hármat közzé teszünk. Másodikként Czár Richárd gondolatait olvashatják szurkolóink.
Gondolatok a klubhűségről
A klubhűséget mi sem bizonyítja jobban, mint az, amit a Kispest legendás focistái is bizonyítottak. Puskás, Bozsik, Tichy és a többiek. Az ország nehéz időszakában voltak ők gyerekek Kispesten, ahol az év minden napján rúgták a labdát. Más szórakozásuk nem volt. Mindennél fontosabb volt számukra a labda, még az iskolával is keveset törődtek. Egyérintőztek, fejelő bajnokságokat tartottak teniszlabdával. Nem panaszkodtak, csak játszottak. Lelkesek voltak. Az ő dolguk a játék, a minél jobb eredmény elérése. De ehhez mindenképpen szükség volt arra, hogy vezetőik, edzőik mindent megtegyenek azért, hogy nekik csak a játékra kelljen koncentrálniuk. Közülük is a „nemzet bombázója” Tichy Lajos neve fémjelzi leginkább a klubhűség fogalmát. A hűség mintaképe Ő, aki 18 éven át volt kiemelkedő, meghatározó labdarúgója imádott klubjának a Budapesti Honvédnak.
Bombagóljaiért sokan vándoroltak a kispesti pályára. Edzőként is a Honvédnál maradt és az ifjúsági és tartalék csapat edzője, majd a felnőtt együttes vezetőedzője lett. Soha nem felejtette el azt, hogy honnan és milyen mélyről indult a pályafutása. Klubjához való hűsége példaértékű nekünk mai fiatalok számára. A mai modern futballban, vagyis az utóbbi időben alig találkozunk klubjukhoz évtizedekig hű labdarúgókkal. A mai elüzletesedett fociban is azért vannak elkötelezett labdarúgó, de már nagyon kevesen.
Mourinho szerint a klubhűség a siker kulcsa. A pénz nem elég. A legfontosabb, hogy a játékosok maximálisan azonosuljanak klubjaik filozófiájával, és ezt csakis profi mindenre kiterjedő szerződésekkel lehet elérni, amit mind a két fél által maximálisan be is kell tartani. A szurkolók szerint viszont ma már nincs klubhűség, mert a profik ott játszanak, ahol megfizetik őket ! Nézzünk pár példát arra, hogy a külföldi klubok mitől is tudnak olyan sikeresek lenni, mint amilyenek! Mára már kihalt klubhűség két példaképe Paolo Maldini és Ryan Giggs. Az előbbi 1985-2009-ig focizott az olasz AC Milan együttesében. 617 alkalommal húzta fel a Milán mezét. A másik ikon pedig még aktív játékos a Manchester United csapatában, és rekorder a pályára lépések számában Angliában. Del Piero, Totti, Raul, Scholes, Gary Neville és Gerard szintén hűségükkel erősítik csapataikat. Szerintem egy klub akkor sikeres és eredményes, ha az edzők emberileg és szakmailag a legjobbak. A vezetők és edzők legyenek partnerek. Fontos, hogy edző és tanítványa között kiegyensúlyozott kapcsolat legyen. Emberileg legyenek becsületesek, szavukat megtartóak, bízzanak játékosaikban és akkor egy nagyon ütős, gólerős focicsapatot, és nagyon jó közösséget tudnak létrehozni. Szakmailag képesek legyenek tűzbe hozni tanítványaikat, akik ezért készek akár „meghalni” is a pályán. Akkor ez a klub a leggazdagabbá, legeredményesebbé válik, akkor senki számára sem lehet választási lehetőség egy másik klub!
Czár Richárd
|